.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

2018 Galax Old Fiddlers' Convention Winners

-A A +A

Winners of the 83rd annual competition, held Aug. 6-11

Winners of the 83rd Annual Galax Old Fiddlers’ Convention included hometown heroes, regional favorites and musicians from several U.S. states; as well as a trio of international champions from Norway, Australia and Canada. The competition was held Aug. 6-11 in Felts Park, drawing an estimated crowd of 40,000 people over the week.

Previous
Play
Next

Best All-Around Performer

Aila Wildman — Floyd

Old-Time Fiddle

1. Aila Wildman - Floyd

2. Mattias Thedens - Oslo, Norway

3. Ruth Shumway - West Jefferson, N.C.

4. Jake Krack - Marlinton, W.Va.

5. Matt Kirwan - Rocky Mount

6. Betty Vornbrock - Hillsville

7. Billy Hurt - Boones Mill

8. Rod Jones - Sydney, Australia

9. Jane Rothfield - Havertown, Penn.

10. Erynn Marshall - Galax

Dobro

1. N.R. Taylor - Wytheville

2. Eddie Marrs - Princeton, W.Va.

3. Doug Smith - Medway, Ohio

4. Robert Ellis - Mockesville, N.C.

5. Donnie Scott - Mount Airy, N.C.

6. Hobert Beavers - Pounding Mill

7. Maggie Anderson - Woodlawn

8. Marvin Farmer - Hillsville

9. Allen Surface - Riner

10. Charlie Miliron - Rocky Mount

Mandolin

1. Eli Wildman - Floyd

2. Michael Cleveland - Charlestown, Ind.

3. Taylor Baker - Winchester

4. Ryan Blevins - Marion

5. Greg Jones - Mount Airy, N.C.

6. Todd Hiatt - State Road, N.C.

7. Luke Morris - Galax

8. Wayne Dye - Cleveland

9. Luke Little - Summerville, N.C.

10. Ralph McGee - King, N.C.

Bluegrass Fiddle

1. Aaron Lewis - Detroit, Mich.

2. Rex McGee - King, N.C.

3. Corrina Logston - White Creek, Tenn.

4. Joe Troop - Winston-Salem, N.C.

5. Glen Alexander - Pfafftown, N.C.

6. Daniel Greeson - Jamestown, N.C.

7. Madison Elmore - Hays, N.C.

8. Stephen Fraleigh - Raleigh, N.C.

9. John Hofman - Thomasville, N.C.

10. Ryan Eversole - Greensboro, N.C.

Dulcimer

1. Shohei Tsutsumi - Elkin, N.C.

2. Damon Muller - Richmond

3. Lois Hornbostle - Bryson City, N.C.

4. Dot Christenson - Lexington, KY

5. Marsha Harris - Morehead City, N.C.

6. Holly Hishelwood - Winston-Salem, N.C.

7. Don Neuhauser - Charlestown, Ind.

8. Ehukai Teves - Bryson City, N.C.

9. Dianne Parker - Galax

10. Briar McDowell - Hendersonville, N.C.

Bluegrass Banjo

1. Ethan Handy - Christiansburg

2. Jeremiah Stephens - White Creek, Tenn.

3. Andy Lowe - Raleigh, N.C.

4. Stevie Barr - Galax

5. Steve Lewis - Todd, N.C.

6. Ronnie Harrison - Woodlawn

7. Lee Dunbar - Eagle Rock

8. Danny Bowers - Winston-Salem, N.C.

9. Randy Barrett - Falls Church

10. Steve Chrisley - Wytheville

Clawhammer Banjo

1. Jared Boyd - Fries

2. Trish Fore - Galax

3. Jim Lloyd - Rural Retreat

4. Marsha Todd - Mount Airy, N.C.

5. Mac Trynham - Willis

6. Seth Boyd - Martinsville

7. Kevin Fore - Galax

8. Tina Steffey - Jonesboro, Tenn.

9. Victor Furtado - Floyd

10. Adam Beshears - Elkin, N.C.

Autoharp

1. Penny Kilby - Mouth of Wilson

2. Lois Shumaker - Olin, N.C.

3. Ronnie Burroughs - Keysville

4. Bobbi Roberts - Galax

5. Vicki Boyd - Laurel Fork

6. Jo Ann Redd - Galax

7. Virgil Adams - Galax

8. Forest Hollingsworth - Christiansburg

9. Glenna Anderson - Christiansburg

10. Gerald Anderson - Troutdale

Guitar

1. Chad Harrison - Woodlawn

2. Daniel Thrailkill - Mount Ulla, N.C.

3. Presley Barker - Trap Hill, N.C.

4. Jack Hinshelwood - Abingdon

5. Brian Muller - Christiansburg

6. Jacob Greer - Jefferson, N.C.

7. Nick Weitzenfeld - Roanoke

8. Greg Wilson - Fries

9. Ben Somerville - Rockville, Md.

10. Rick Hall - Princeton, W.Va.

Folk Song

1. Ivy Phillips - Chapmansboro, Tenn.

2. Eric Marshall - Mount Airy, N.C.

3. Tommy Nichols - Mount Airy, N.C.

4. Catherine Backus - Ferrum

5. Heather Mabe - Walnut Cove, N.C.

6. Emily Blankenship-Tucker - Ferrum

7. Brianna Dunbar - Eagle Rock

8. Megan White - Greensboro, N.C.

9. Bonnie Bond - Fries

10. Keith Souther - Mocksville, N.C.

Dance

1. Brett Martin - Elk Creek

2. Mark Handy - Ennice, N.C.

3. Paula Faulk - North Wilkesboro, N.C.

4. Rodney Sutton - Marshall, N.C.

5. Angela Hale - Elk Creek

6. Delbert Dunford - Wytheville

7. Justin Jackson - Austinville

8. Brian Ferguson - Salem

9. Regina Sigmon - Callaway

10. Barbara Bowman - Mount Airy, N.C.

Bluegrass Bands

1. The Beaver Creek Boys - Hillsville

2. Coyote Ugly - Kingsport, Tenn.

3. The Randos - Mount Ulla, N.C.

4. Blue Rock’n Grass - Atkins

5. Blue Harvest - Chapmansboro, Tenn.

6. Harrison Ridge - Galax,

7. Wound Tight - Wirtz

8. Fractured But Whole - Raleigh, N.C.

9. Iron Grass - Galax

10. Adam McPeak & Mountain Thunder - Max Meadows

11. The County Fools - Greensboro, N.C.

12. Cool Breeze - Johnson City, Tenn.

13. The Grassifieds - Walkertown

14. The Loose Strings Band - Galax

15. Destination Bluegrass Band - Mocksville, N.C.

Old-Time Bands

1. Music Hollow String Band - Galax

2. Whoopin’ Holler String Band - Marlinton, W.Va.

3. Five Mile Mountain Road - Boones Mill

4. Southern Pride - Galax

5. Big Possum String Band - Washington Court House, Ohio

6. Twin Creeks String Band - Laurel Fork

7. Gap Civil - Sparta, N.C.

8. Slate Mountain Ramblers - Mount Airy, N.C.

9. South Carolina Broadcasters - Mount Airy, N.C.

10. New Smokey Valley Boys - Mount Airy, N.C.

11. New River Bound - Christiansburg

12. Karlie Keepfer & Smokey Holler - Sparta, N.C.

13. Hard Cider - Elk Creek

14. The Wildmans - Floyd

15. The New Spring Valley Boys - Fries

YOUTH COMPETITION WINNERS

Youth Old-Time Fiddle

1.  Asa Nelson - Zionville, N.C.

2.  Willie Marschner - Fairfax

3.  Ella Thomas - West Columbia, S.C.

4.  Anneli Burnett - Boone, N.C.

5.  Sophia Burnett - Boone, N.C.

Youth Bluegrass Fiddle

1.  Ruth Shumway - West Jefferson, N.C.

2.  Libby Harbour - Wilkesboro, N.C.

3.  Cheyenne Grantham - Boones Mill

4.  Kamron Nunn - Westfield, N.C.

5.  Grace Bemus - Salisbury, N.C.

Youth Mandolin

1.  Elijah Moore - Kernersville, N.C.

2.  Sam Davis - Polkton, N.C.

3.  Emma Lowe - Wilkesboro, N.C.

4.  John Heetderks - Earlysville

5.  Ryan Drake - Fletcher, N.C.

Youth Clawhammer Banjo

1.  Karlie Keepfer - Sparta, N.C.

2.  Nicholas Wingo - Rural Retreat

3.  Sofia Puckett - Galax

4.  Kevin Beddingfield - Flag Pond, Tenn.

5.  Colin Sprinkle - Marion

Youth Bluegrass Banjo

1.  Tyler Comeau - Townsville, Quebec, Canada

2.  Jocob Moretz - Boone, N.C.

3.  David Heetderks - Earlysville

4.  Kylie Drake - Fletcher, N.C.

5.  Ayden Young - Roanoke

Youth Guitar

1.  Ethan Handy - Christiansburg

2.  Will Hart - Pisgah Forest, N.C.

3.  Gabe Bemus - Salisbury, N.C.

4.  Brody York - Mount Airy, N.C.

5.  Briar McDowell - Hendersonville, N.C.

Youth Folk Song

1.  Karlie Keepfer - Sparta, N.C.

2.  Molly Widner - Fancy Gap

3.  Soraya Sullivan - Evanston, Ill.

4.  Elsa Howell - Roanoke

5.  Lena Allison - Johnson City, Tenn.

Youth Dance

1.  Sarah Hale - Elk Creek

2.  Jaycie Pemberton - Galax

3.  Rachel Martin - Elk Creek

4.  Isaac Martin - Elk Creek

5.  Ray Sizemore - Galax

Youth Bands

1.  The Bluegrass Amateur Band - Traphill, N.C.

2.  Tater Hill Mashers - Boone, N.C.

3.  One Fret Over - Kernersville, N.C.

4.  The Earlysville Bluegrass Boys - Earlysville

5.  High Top Mount Harmony - Fletcher, N.C.