.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

White Region C first-teamer

-A A +A

Maroon Tide hitter, Carroll’s Neely earn all-state honors; Simmons and Reedy on region teams.

 Galax’s Allison White was named to the first-team all-Region C volleyball team and was joined by Carroll County’s Maleah Neely in being honored at the state level after both players posted stellar seasons this past fall.

A junior middle hitter, White helped lead Galax to its most successful season ever as the Region C runner-up Maroon Tide finished the year 22-4 and advanced to its first Group A Division 1 state tournament.

White was the Maroon Tide’s top hitter with 239 kills entering the state tournament and also produced 65 blocks. At the line White was a 91.6-percent server and fired 52 aces among her 134 serving points on the year. Defensively, she was second on the team with 126 digs.

White was the second-leading vote-getter in all-Mountain Empire District balloting and earned a spot on the all-Group A second team.

Joining White in picking up all-Region C honors were Kelsey Reedy, a second-team pick, along with Kem Simmons and Bailey Shumate, who were named to the honorable mention list.

Reedy, a senior libero, led Galax with 196 digs. Simmons and Shumate were solid compliment s at the net to White, Shumate with 140 kills, 252 assists, 104 serving points and 95 digs, and Simmons with 153 kills.

Neely, a senior outside hitter at Carroll County, was named to the all-Group AA honorable mention squad after leading the Cavaliers to a 22-1 record. A first-team all-Region IV performer, Neely racked up 295 serving points, 231 kills, 226 digs, 42 aces and 34 blocks on the season.

 

2010 all-Region C volleyball team

First team

Maribeth Kern (jr., MH, James River), Maryah Sydnor (sr., MH, Radford), Kelsey Weddle (sr., MH, Patrick Henry), Savanna Burton (jr., MH, Narrows), Jordan Watson (soph., MH, Auburn), Allison White (jr., MH, Galax), Christine Surface (sr., S, Craig County), JoJo Isom (sr., Lib, Northwood).

Player of the year

Maribeth Kern, James River

Division 1 coach of the year

Dave McGee, Bath County

Division 2 coach of the year

Audrey Easter, James River

Second team

Amelia Walters (sr., OH, Bath County), Taylor Statome (sr., S, James River), Katie Hudak (sr., MH, Auburn), Carla Suthers (sr., S, George Wythe), Amanda Shifflett (jr., OH, Bath County), Savannah Starkey (sr., MH, James River), Cadence Wilmouth (jr., MH, Patrick Henry), Kelsey Reedy (sr., Lib, Galax).

Honorable mention

Megan Cleary (Patrick Henry), Kristin Dean (Northwood), Kelsey Wilkerson (Chilhowie), Hannah Doss (Patrick Henry), Ashley Rice (Bath County), Holly Broughman (Craig County), Grace Sarver (Bland County), Kemberlea Simmons (Galax), Bailey Shumate (Galax), Nancy Thacker (Fort Chiswell), Abigail Davis (Narrows), Kayla Ellis (Glenvar), Harley Burton (Narrows), Chelsea Barnett (Giles), Hannah Paredes (Auburn), Alex Boitnott (Glenvar).

 

2010 all-Group A volleyball team

First team

Brittany Crawford (sr., Lib, Nelson County), Maribeth Kern (jr., MH, James River), Casey Parrish (sr., OH, Mathews), Callie Sloop (sr., S, Gate City), Ashley Wells (jr., OH, Nelson County), Maryah Sydnor (sr., MH, Radford), Erika Toliver (sr., OH, Nelson County), Erika Fugate (soph., MH, Gate City).

Player of the year

Brittany Crawford, Nelson County

Division 1 coach of the year

Vicki Crawford, Nelson County

Division 2 coach of the year

Audrey Easter, James River

Second team

Lindsey Crigler (sr., S, Mathews), Jordan Watson (soph., MH, Auburn), Jordan Haga (sr., S, William Campbell), Kelsey Weddle (sr., MH, Patrick Henry), Allison White (jr., MH, Galax), Christine Surface (sr., S, Craig County), Brittni Altman (sr., S, John Battle), Jasmine Carter (sr., S, Rye Cove).

Honorable mention

Kelsey Hainley (Middlesex), Maddie McCann (Mathews), Tiffany Rapp (Windsor), Sarah Kelly (Northumberland), Lauran Agnew (Strasburg), Michaela Holbrooks (William Campbell), Savanna Burton (Narrows), JoJo Isom (Northwood), Marija Kovcheski (Powell Valley), Kayla Morgan (Coeburn), Rachel Altrip (Honaker).

 

2010 all-Group AA volleyball team

First team

Morgan Kline (sr., OH, Grafton), Alyssa Hall (sr., MH, Grafton), Jenna Strange (jr., MH/OH, Loudon County), Gabby Serafin (jr., Lib., Loudon County), Michelle Heath (jr., OH, Rustburg), Morgan Shannon (jr., OH, Cave Spring), Sarah Patterson (jr., S, Hidden Valley), Shannon Craighead (jr., S, Cave Spring).

Player of the year

Morgan Kline, Grafton

Coach of the year

Jenica Matthias, Loudon County

Second team

Adrianna Ramos (sr., OH, Chancellor), Rachel Richards (jr., S, Grafton), Emily Sears (sr., OH, Broad Run), Ana Asher (sr., MB, Western Albemarle), Sara Ritchie (sr., OH, Turner Ashby), Megan Protherd (sr., Lib., Jefferson Forest), Lindsey Smith (sr., OH, Jefferson Forest), Kim McDow (sr., Lib., Hidden Valley).

Honorable mention

Krystal Marshall (Powhatan), Kayla Crawford (Powhatan), Alexis Cummings (Powhatan), Brianna Sutton (Jamestown), Jenna Flannigan (Freedom), Kaitlyn Lamantia (Freedom), Lauren Wilkins (Sherando), Maleah Neely (Carroll County), Kelsey Smith (Tunstall), Macey Tyree (Lord Botetourt), Megan Good (Fort Defiance), Steph Shickel (Turner Ashby), Kathleen Carr (Northside), LaToya Diggs (Waynesboro).