.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

UPDATE – State tournament results

-A A +A
By Staff Reports

 

 

BOYS

 

Group A Division 1

Quarterfinals

Amelia County 61, West Point 47

Galax 53, Castlewood 44

Hurley 57, Parry McCluer 49

Charles City 57, Luray 49

Semifinals at VCU

Thursday

Amelia County 68, Hurley 64

Galax 64, Charles City 54

Championship at VCU

Friday

Galax 66, Amelia County 49

 

Group A Division 2

Quarterfinals

Virginia High 62, Glenvar 45

Lancaster 59, Dan River 59

Fort Chiswell 48, Union 47

George Mason 56, Essex 52

Semifinals at VCU

Friday

Lancaster 82, Virginia High 60

George Mason 62, Fort Chiswell 50

Championship at VCU

Saturday

Lancaster 66, George Mason 51

 

Group AA Division 3

Quarterfinals

Cave Spring 58, Waynesboro 55

Fluvanna County 75, James Monroe 58

Rockbridge County 77, Abingdon 49

Brunswick 63, John Handley 38

Semifinals at VCU

Tuesday

Cave Spring 76, Fluvanna County 59

Brunswick 64, Rockbridge County 64, OT

Championship at VCU

Saturday

Brunswick 48, Cave Spring 33

 

Group AA Division 4

Quarterfinals

Christiansburg 47, Amherst County 45

Potomac Falls 63, Tabb 58

Heritage 48, Hidden Valley 42

Grafton 58, Loudon Valley 56

Semifinals at VCU

Tuesday

Christiansburg 66, Potomac Falls 52

Wednesday, March 7

Grafton 63, Heritage 48

Championship at VCU

Saturday

Christiansburg 70, Grafton 69, OT

 

Group AAA

Quarterfinals

Petersburg 68, Thomas Edison 61

Kecoughtan 50, Gar-Field 44

Hampton 67, Osbourn 52

Henrico 56, Westfield 52

Semifinals at VCU

Wednesday

Petersburg 77, Kecoughtan 56

Hampton 74, Henrico 60

Championship at VCU

Friday

Hampton 64, Petersburg 51

 

GIRLS

 

Group A Division 1

Quarterfinals

Galax 46, J.I. Burton 45

East Rockingham 75, Appomattox Regional Governor’s School 34

Covington 47, Haysi 40

Altavista 81, Rappahannock 35

Semifinals at VCU

Thursday

East Rockingham 59, Galax 40

Covington 50, Altavista 47, OT

Championship at VCU

Friday

East Rockingham 66, Covington 42

 

Group A Division 2

Quarterfinals

Glenvar 62, Virginia High 50

Gate City 61, PH-Glade Spring 49

Stuarts Draft 61, Northumberland 42

George Mason 66, Sussex Central 36

Semifinals at VCU

Thursday

Gate City 48, Stuarts Draft 42

George Mason 64, Glenvar 48

Championship at VCU

Saturday

George Mason 50, Gate City 47

 

Group AA Division 3

Quarterfinals

Richlands 68, Rustburg 64

Liberty-Bealeton 73, Brunswick 51

R.E. Lee 75, Abingdon 47

Woodgrove 55, James Monroe 52

Semifinals at VCU

Tuesday

Liberty-Bealeton 42, Richlands 34

Robert E. Lee 58, Woodgrove 34

Championship at VCU

Saturday

R.E. Lee 44, Liberty-Bealeton 37

 

Group AA Division 4

Quarterfinals

Millbrook 68, Grafton 43

Carroll County 42, Staunton River 27

Salem 42, Broadway 37, OT

Courtland 58, Loudon County 44

Semifinals at VCU

Tuesday

Millbrook 65, Carroll County 31

Wednesday

Courtland 70, Salem 30

Championship at VCU

Saturday

Millbrook 63, Courtland 38

 

Group AAA

Quarterfinals

Highland Springs 53, W.Springfield 46

Princess Anne 57, Potomac 42

Woodside 55, William Fleming 42

Oakton 73, Monacan 65

Semifinals at VCU

Wednesday

Princess Anne 57, Highland Springs 48

Oakton 46, Woodside 43

Championship at VCU

Friday

Oakton 58, Princess Anne 39