.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Isom named to all-state team

-A A +A

The Grayson Co. pitcher-third baseman was one of nine area players named to all-district teams.

By Staff Reports

Dylan Isom’s biggest contributions this year arguably came from the pitching mound. It says a lot about the overall year Isom had that the Grayson County senior was voted all-state in what was his second position.

Previous
Play
Next

Isom, one of many key components in a season that saw the Blue Devils reach the state semifinals, was voted first-team all-Group A as a third baseman to go with having earned first-team all-Region C and Mountain Empire District player of the year honors.

Isom’s big year highlighted a list of nine Twin County players named to their respective all-district teams, including all-region performers Max Rodgers of Grayson County and Reece Edwards of Carroll County.

Isom, the Blue Devil ace right-hander, compiled a 9-1 record and a neat little 1.01 earned-run average this year, striking out 64 batters in 56.2 innings of work. Isom was also a solid defensive third baseman and batted .300 with 19 RBIs, six doubles and one home run. 

Rodgers was selected as an all-Region C and second-team all-Group A outfielder after batting .380 with 23 runs, 26 RBIs and 10 doubles.

Edwards, a junior, made the all-Region IV first team as a utility player, having contributed time on the mound, behind the plate and in the outfield for the Cavaliers. Offensively, Edwards finished with a .435 batting average, 14 RBIs, five doubles and 16 runs. As a pitcher he compiled an 0.72 ERA in 39 innings, striking out 55.

Joining Isom and Rodgers on the first-team all-MED squad were Galax’s Caleb Spurlin and Grayson’s Lucas Rudy, Spencer Roberts, Matthew Cornett and Landon Frost.

Spurlin, a freshman outfielder, led the Maroon Tide in batting (.429), RBIs (20) and doubles (9).

A four-year starting catcher, Rudy batted .390 with 35 runs scored, 19 RBIs, eight doubles and a homer.

Roberts, a senior shortstop, was a .439 hitter with 35 runs, 28 RBIs, 13 doubles and nine stolen bases.

A pitcher and multi-position infielder, Cornett was a first-team utility player after hitting .380 with 24 runs, 25 RBIs, one home run, eight doubles and 10 steals.

A senior centerfielder, Frost led the team with a .500 average in 72 at-bats, finishing with 23 runs, 24 RBIs, one homer and 10 doubles.

Rounding out the first-team all-district picks was Carroll County senior Ryan Gravley, an all-SWD shortstop. Gravley batted .322 on the year with 22 runs and eight steals.

Second team all-SWD picks for Carroll were first baseman Kenley Meredith (.310, 16 RBIs) and pitcher Seth Burris (5-3).

Second-team selections on the all-MED team were Galax pitcher Logan Beamer (5-1, 2.02), second baseman Caleb Pack (.296, 14 RBIs), outfielder Daniel Larrowe (.311, 17 runs, 20 sb), designated hitter Alex Zipprich (.299) and utility man Bryant Cox (.366, 18 RBIs, 2 hr, 5 doubles) as well as Grayson County pitcher Ty Cannaday (3-3, 3 saves).

Honorable mention picks were Carroll County’s Josh Underwood, Galax’s Stew Merdian, Nick Davis, Chase Garvey and Chandler Quesenberry and Grayson County’s Dylan Morris, Gavin Bailey and Luke Wilson.

Bryan Patteson of Narrows, Norman Dillow of Bland County and Bobby Parnell of Galax shared the district coach of the year award.

In Region C, Skip Thompson of Auburn (Division 1) and Bill Wells of Glenvar (Division 2) were the coaches of the year. Chilhowie’s Forrest Haga was voted the player of the year in both Region C and Group A.

 

2013 all-Region IV baseball team

First team

First base – Tyler Blevins, Pulaski County; second base – Chad Frazier, Hidden Valley; shortstop – Nic Ratliff, Hidden Valley; third base – Chase Ray, Richlands; catcher – Chase Illig, Tazewell; outfield – Nick Keister, Bassett; Kemper Terry, Bassett; Zach Mineraldi, Salem; pitcher – Ryan Lauria, Hidden Valley; Luke Simpson, Tunstall; Cody Hahn, Abingdon; designated hitter – Matt Ratliff, Abingdon; utility – Reece Edwards, Carroll County.

Player of the year

Luke Simpson, Tunstall

Coach of the year

Barry Shelton, Tunstall

 

Second team

Chris Buckner, Tunstall; second base – Hunter Ashworth, Tunstall; shortstop – Wendell Hutchens, Patrick County; third base – Bryant Cook, Tunstall; catcher – Brayden Morris, Pulaski County; outfield – Brad Hylton, Tunstall; Jack Moore, Hidden Valley; Michael Morton, Richlands; pitcher – Aaron Jackson, Christiansburg; Cade Benny, Abingdon; Alex Wade, Tunstall; designated hitter – Samuel Stambaugh, Bassett; utility – Morgan McCoy, Blacksburg.

Honorable mention

Brett Powers, Tazewell; Andrew Francisco, Abingdon; Ryan Gravley, Carroll County; J.T. Roberts, Cave Spring; Gavin Payne, Tunstall; Jake Schuyler, Cave Spring; Jacob Doss, Abingdon; Colin Gullion, Marion; Ben Schmidt, Hidden Valley; Dillon Crowder, Magna Vista.

 

2013 all-Region C baseball team

First team

Pitcher – Caleb Sheets, sr., Chilhowie; Kevin Steele, soph., Glenvar; catcher – T.J. Lewis, sr., Chilhowie; first base – Drew Cox, sr., Radford; second base – Sam Armstrong, jr., Parry McCluer; third base – Dylan Isom, sr., Grayson County; outfield – Max Rodgers, jr., Grayson County; Shane Milhorne, jr., Holston; Steven Blevins, sr., Covington; designated hitter – Lucas Stevers, soph., Giles; utility – Forrest Haga, sr., Chilhowie.

Player of the year

Forrest Haga, Chilhowie

Division 1 coach of the year

Skip Thompson, Auburn

Division 2 coach of the year

Bill Wells, Glenvar

 

Second team

Pitcher – T.J. Widener, sr., Holston; Will Patteson, sr., Narrows; catcher – Vinny Kuchenbuch, sr., Floyd County; first base – Coleman Thomas, jr., Fort Chiswell; second base – Gus Underwood, sr., Floyd County; shortstop – Spencer Roberts, sr., Grayson County; third base – Keith Yancey, sr., James River; outfield – Landon Frost, sr., Grayson County; Anthony Miano, jr., Radford; Caleb Spurlin, fr., Galax; designated hitter – Josh Jones, soph., James River; utility – Gabriel Spencer, jr., Auburn.

Honorable mention

Pitcher – Ryan Lewis, sr., Floyd County; Aaron Rose, soph., Bland County; Bayard Stevens, sr., James River; Trevor Edwards, soph., Craig County; catcher – Lucas Rudy, sr., Grayson County; Michael Criser jr., Bath County; first base – Luke Crawford, sr., Covington; Caleb Sheets, sr., Chilhowie; second base – Reid Sturgill, sr., Chilhowie, Tommy Lovell, sr., Graham; shortstop – Gunner Beverley, jr., Parry McCluer; Joey Sutphin, sr., Radford; third base – Tyler Crockett, sr., Glenvar; Paul Stanley, sr., George Wythe; outfield – Jason Prater, jr., Northwood, Devin Keith, jr., Holston; Justin Stevers, sr., James River; Daniel Blevins, soph., Covington; Kendall Sisson, sr., Eastern Montgomery; Jacob Hobbs soph., Radford; designated hitter – Bryan King, jr., Bland County; Dalton Armstrong, jr., Chilhowie; utility – Colton Howard, jr., Covington; Matthew Cornett, jr., Grayson County.

 

2013 all-Mountain Empire District baseball team

First team

Pitcher – Will Patteson, sr., Narrows; Aaron Rose, soph., Bland County;  catcher – Lucas Rudy, sr., Grayson County; first base – Coleman Thomas, jr., Fort Chiswell; second base – Tommy Lovell, jr., Graham; third base – Dylan Isom, sr., Grayson County; shortstop – Spencer Roberts, sr., Grayson County; outfield – Max Rodgers, jr., Grayson County; Landon Frost, sr., Grayson County; Caleb Spurlin, fr., Galax; designated hitter – Bryan King, jr., Bland County; utility – Matthew Cornett, jr., Grayson County.

Player of the year

Dylan Isom, Grayson County

Coaches of the year

Bryan Patteson, Narrows

Norman Dillow, Bland County

Bobby Parnell, Galax

 

Second team

Pitcher – Logan Beamer, soph., Galax; Ty Cannaday, jr., Grayson County; catcher – Kelly Dent, sr., Narrows; first base – Zach Gwyn, soph., Bland County; second base – Caleb Pack, jr., Galax; third base – Tyler Evans, sr., Narrows; shortstop – Rodney Perdue, jr., Narrows; outfield – Dustin Meadows, sr., Narrows; Tyler Faulkner, soph., Bland County; Daniel Larrowe jr., Galax; designated hitter – Alex Zipprich, jr., Galax; utility – Bryant Cox, jr., Galax.

Honorable mention

Bland County – Ryan Dillow, John Miller, Kalub Lambert, Tyler White, Jonah Miller, Andy Pauley, Mason Christian.

Fort Chiswell – Levi Mooney, Tyler Porter, Chase Rathbone, Lane Edmonds, Tyler Marinus, Brett Mabry.

Galax – Stew Merdian, Nick Davis, Chase Garvey, Chandler Quesenberry.

Graham – Jacob Coffey, Logan Kirk, McKinley Webb.

Grayson County – Dylan Morris, Gavin Bailey, Luke Wilson.

Narrows – Joe Hall.