.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

George, Mollett named to all-region football teams

-A A +A

Ten Twin-County football players were named on all-Region C, all-Region IV squads.

By Craig Worrell, Sports Editor

 Deion George of Galax and Jacob Mollett of Carroll County were named first-team all-region while Carroll, Galax and Grayson County filled a total of six second-team positions on the all-Region C and all-Region IV football teams.

George, a 6-foot-2 junior wide receiver, caught 45 passes for 953 yards and 12 touchdowns as Galax finished a 9-4 season as the Region C Division 1 runner-up. George had at least two catches in all 13 games and had three 100-yard outings.

Eastern Montgomery had five first-team selections, including offensive player of the year Shawn Christian, a quarterback who shattered numerous season and career passing records for the Mustangs, who won 13 straight games before falling in the state championship game.  Fort Chiswell and Chilhowie each had four first-team picks.

Derek Brinkley of Bath County was the defensive player of the year for the region, while Mark Poston of EastMont (Division 1) and Matthew Saunders of Radford (Division 2) were the coaches of the year.

Mollett, a 5-11, 220-pound junior, was named first-team all-Region IV as a defensive lineman for the second time. Mollett finished the season with 71 total tackles, including 46 solo hits and a team-high 27 tackles for loss, and led the Cavaliers with six sacks as Carroll County compiled an 8-4 record.

Richlands, Christiansburg and Magna Vista dominated the first-team voting, especially on offense, as only two of the 15 positions were filled by players from other schools. Richlands’ Bradley Strong was a first-team pick at three positions, wide receiver, kick returner and defensive back, but Magna Vista quarterback Harvey Taylor was named the offensive player of the year. Will Lowe, a defensive end from Richlands, was the defensive player of the year.

Galax quarterback Terrance Mazon and defensive lineman Darius Brown, Grayson County runningback Xavier Rodriguez and defensive back Ethan Hash and Carroll County linebacker Jordan Lamb were all second-team picks.

Named honorable mention from the area were Galax’s Jerad Brown (receiver, utility, defensive back), Jordan Vaughan (runningback), Frankie Shalabi (tight end) and Jacob Fisher (linebacker) and Grayson’s Mario Ruiz (placekicker).

 

2010 ALL-REGION C FOOTBALL TEAM

 

First team offense

Center – Coleman Thomas (fr., Fort Chiswell); offensive line – Joe Link (sr., Floyd County), Harvey Wolfe (sr., Bath County), Richard Smith (sr., Fort Chiswell), Hunter Testerman (sr., Chilhowie); quarterback – Shawn Christian (sr., Eastern Montgomery); utility – Dontae Carter (sr., Radford); runningback – Dorian Harris (soph., Floyd County), Johnse Hatfield (sr., Fort Chiswell), Brett Johnson (jr., Chilhowie); wide receiver – Brad Wooten (sr., Eastern Montgomery), Julian Stewart (sr., Eastern Montgomery), Deion George (jr., Galax); tight end – Hardy Lester (soph., George Wythe); kick returner – Troy Helton (soph., Covington); placekicker – Mikel Hawks (jr., George Wythe).

 

First team defense

Defensive end – Myron Wynn (jr., George Wythe), Derek Brinkley (jr., Bath County); defensive line – Justin Fisher (sr., Eastern Montgomery), Tyler Giebner (sr., Craig County), John Dalia (sr., Holston), Jacob Shuler (jr., Chilhowie); linebacker – Justin Brammer (sr., Eastern Montgomery), Josh Oulette (sr., Craig County), Josh Cain (sr., Fort Chiswell), Daniel Ashby (sr., Chilhowie); defensive back – Corey Dark (jr., Radford), Shaquille Calfee (jr., George Wythe), Dillon Fry (sr., Bath County); punter – Dontae Carter (sr., Radford).

 

Offensive player of the year

Shawn Christian, Eastern Montgomery

Defensive player of the year

Derek Brinkley, Bath County

Division 1 coach of the year

Mark Poster, Eastern Montgomery

Division 2 coach of the year

Matthew Saunders, Radford

 

Second team offense

Center – David Loving (sr., Eastern Montgomery); offensive line – Jacob Salmon (sr., Glenvar), Jason Waller (sr., Bath County), Dylan Johnson (sr., James River), Jonathan Dunn (sr., Bland County); quarterback – Terrance Mazon (sr., Galax); utility – Troy Helton (soph., Covington); runningback – Michael Shelor (sr., Eastern Montgomery), Xavier Rodriguez (jr., Grayson County), Dillon Fry (sr., Bath County); wide receiver – Kevin King (sr., James River), Travis Foster (jr., Rural Retreat), Eric Harvey (sr., Grayson County); tight end – Aaron Newmarker (jr., Bath County); kick returner – Brad Wooten (sr., Eastern Montgomery); place kicker – Jefferson Lee (soph., Craig County).

 

Second team defense

Defensive end – Harvey Wolfe (sr., Bath County), Ammi Fields (sr., Chilhowie); defensive line – Joe Link (sr., Floyd County), Dylan Johnson (sr., James River), Darius Brown (jr., Galax), Tyler Austin (sr., Chilhowie); linebacker – Harrison Williams (sr., Radford), Tommy Lythgoe (sr., James River), Kyle Semones (sr. George Wythe), Bryan Tolley (sr., Parry McCluer); defensive back – Shawn Christian (sr., Eastern Montgomery), Xavier Smothers (jr., Bath County), Ethan Hash (sr., Grayson County), Rhett Sturgill (sr., Chilhowie), punter – Mikel Hawks (jr., George Wythe).

 

Honorable mention offense

Quarterback – Jordan Talbott (sr., James River), Rhett Sturgill (sr., Chilhowie), utility – Jared Brown (sr. Galax); runningback – Tim Woods (sr., Glenvar), Hunter Tolley (jr., George Wythe), Justin Martin (sr., Craig County), Jordan Vaughan (jr., Galax), Dustin Clear (jr., Northwood); wide receiver – Josh Smith (sr., Radford), Brenton Christian (sr., Craig County), Chris Ware (sr., James River), Jerad Brown (sr., Galax), Josh Compton (jr., Patrick Henry), Merrick Mullins (soph., Patrick Henry); tight end – Max Ratcliff (sr., Giles), Frankie Shalabi (jr., Galax); center – Tyler Giebner (sr., Craig County), John David Green (sr., George Wythe); offensive line – Tyler Nelson (jr., Giles), Devontia Billings (sr., Radford), Christian Riley (sr., Bath County), Garrett Mustard (sr., Bland County), Michael Chrisley (sr., Fort Chiswell), Chase Altizer (soph., George Wythe), Ryan Justus (jr., Rural Retreat), Myron Wynn (jr., George Wythe); kick returner – Dylan Kidd (sr., Bland County), Lukas Langston (jr., Rural Retreat); placekicker – Zach Keaton (jr. Giles), Mario Ruiz (soph., Grayson County).

 

Honorable mention defense

Defensive end – Joseph Vishneski (sr., Eastern Montgomery), Seth Dooley (jr., Glenvar), Harry Harris (sr., Fort Chiswell), Blaine Fisher (sr., Bland County); defensive line – Jacob Salmon (sr., Glenvar), Alan O’Berry (jr., Radford), Matt Quantz (jr., Bath County), Brady Dillow (sr., Bland County), Brian McGuire (sr., Narrows), Chase Altizer (soph., George Wythe), Ty McMillian (jr., Grayson County), Owen Deacon (sr., James River); linebacker – Steven Lester (sr., Giles), Tim Woods (sr., Glenvar), Josh Crouse (sr., Bath County), Wyatt Robertson (jr., Narrows), Coleman Thomas (fr., Fort Chiswell), Jacob Fisher (jr., Galax), Jordan Atwood (soph., George Wythe), Levi Gillespie (jr., Chilhowie); defensive back – Brad Wooten (sr., Eastern Montgomery), Frankie Robertson (sr., Giles), Danny Alley (sr., Craig County), Dylan Kidd (sr., Bland County), Kevin King (sr., James River), Jerad Brown (sr., Galax), Travis Foster (jr., Rural Retreat), Daniel Applegate (jr., Holston); punter – Derek Brinkley (sr., Bath County), Raymond Greene (jr., Bland County).

 

2010 ALL-REGION IV FOOTBALL TEAM


First team offense

Center – Taylor Wade (jr. Richlands); guard – Justin Hess (jr., Richlands), Dorian Rose (jr. Christiansburg); tackle – Nate St.Clair (sr., Christiansburg), William McDuffie (sr., Magna Vista); tight end – Jake Whitaker (jr., Tunstall); wide receiver – Bradley Strong (sr., Richlands), Josh Winkle (sr., Christiansburg), Deshaun Penn (jr., Magna Vista); runningback – Devon Johnson (jr., Richlands), Greg Lee (sr., Christiansburg), Thaddeus Carter (sr., Magna Vista), quarterback – Harvey Taylor (jr., Magna Vista); placekicker – Reece Strong (jr., Richlands); utility – Josh Woodrum (sr., Cave Spring).

 

First team defense

Defensive end – Will Lowe (sr., Richlands), Zaukeus Witcher (jr., Magna Vista); defensive line – Ervin Buchannon (jr., Christiansburg), Jacob Mollett (jr., Carroll County), Shaquille McDonald (jr., Tazewell); linebacker – Cody Thomas (sr., Richlands), Mason Maples (jr., Bassett), Princeton Graham (sr., Marion), Adam Anderson (sr., Cave Spring); defensive back – Bradley Strong (sr., Richlands), Michael Cole (sr., Cave Spring), Shaq Finney (sr., Bassett), Josh Winkle (sr., Christiansburg); punter – Mitchell Ludwig (soph., Abingdon), kick returner – Bradley Strong (sr., Richlands).

 

Offensive player of the year

Harvey Taylor, Magna Vista

Defensive player of the year

Will Lowe, Richlands

Division 3 coach of the year

Greg Mance, Richlands

Division 4 coach of the year

Tim Cromer, Christiansburg

 

Second team offense

Center – Dustin Hylton (sr., Magna Vista); guard – Daniel Lowe (sr., Grundy), Dillon Christian (jr., Magna Vista); tackle – Tanner Marshall (sr., Grundy), Darrius Saunders (sr., Magna Vista); tight end – Kolton Lescure (sr., Hidden Valley); wide receiver – Caleb Widner (jr., Abingdon), Phillip Hughes (sr., Salem), Cedric Tarpley (sr., Martinsville); runningback – Tyler Berglowe (jr., Grundy), Sam Wright (jr., Cave Spring), Derrick Ziglar (sr., Martinsville); quarterback – Brenden Motley (jr., Christiansburg); placekicker – Zack Atwood – jr., Bassett.

 

Second team defense

Defensive end – Cody Justus (sr., Grundy), Kishan Starkie (sr., Martinsville); defensive line – DeRon Phillips (sr., Blacksburg), Darrius Saunders (sr., Magna Vista), Pierce Rigney (jr., Pulaski County); linebacker – Jordan Lamb (sr., Carroll County), Ethan Thompson (sr., Christiansburg), Cody Long (jr., Pulaski County), Dexter Dodson (sr., Magna Vista); defensive back – Jack Vance – sr., Richlands), Caleb Widner (jr., Abingdon), Jordan Porter (sr., Blacksburg), M.J. Pilson (sr., Magna Vista); punter – Chase Cook (sr., Pulaski County), kick returner – Michael Cole (sr., Cave Spring).

 

Honorable mention offense

Center – Cole Sampson (sr., Hidden Valley); guard – Brandon Eggleston (sr., Martinsville), Tommy Wojcik (sr., Pulaski County); tackle – Joseph Guerriero (sr., Richlands), Noah Deweese (sr., Cave Spring); tight end – Cody Thomas (sr., Richlands); runningback – Mikal Moore (soph., Tazewell), Zack Snell (jr., Christiansburg), Shaq Finney (sr., Bassett); quarterback – Jake Hess (sr., Abingdon); placekicker – Carson Wise (fr., Blacksburg).

 

Honorable mention defense

Defensive end – Kolton Lescure (sr., Hidden Valley), James King (soph., Pulaski County); defensive line – Hunter Brown (jr., Richlands), Justin Brown (sr., Magna Vista), Albert Garcia (soph., Martinsville); linebacker – Ben Coleman (sr., Abingdon), Mic Edwards (jr., Salem), Herman Jones (jr., Martinsville), Ishmel Hairston (jr., Martinsville); defensive back – Sean Overton (sr., Richlands), Brenden Motley (jr., Christiansburg), Cedric Tarpley (jr., Martinsville), Nick Iacobucci (sr., Magna Vista); punter – Zack Corcoran (jr., Martinsville), kick returner – Trevor Kellam (sr., Magna Vista).