.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

GALAX OLD FIDDLERS' CONVENTION 2012 WINNERS

-A A +A

 

Previous
Play
Next

Winners of the 77th Annual Galax Old Fiddlers' Convention, held August 6-11, 2012:

BEST ALL AROUND: Jake Krack - Marlinton, W.Va.

OLD-TIME FIDDLE
1. Jake Krack - Marlinton, W.Va.
2. Eddie Bond - Fries
3. Jacob Bowen - State Road, N.C.
4. Richard Bowman - Mount Airy, N.C.
5. Nick McMillian - Mount Airy, N.C.
6. Chris Prillaman - Ferrum
7. Erika Godfrey - Mount Airy, N.C.
8. Andy Edmonds - Low Gap, N.C.
9. Ivy Sheppard - Charleston, S.C.
10. Nancy Sluys - Westfield, N.C.

DOBRO
1. Eddie Marrs - Princeton, W.Va.
2. Trent Russell - Rocky Mount
3. Donnie Scott - Mount Airy, N.C.
4. Robert Ellis - Mocksville, N.C.
5. Pammy Davis - Pleasant Garden, N.C.
6. Barry Cheek - Snow Camp, N.C.
7. Maggie Anderson - Woodlawn
8. Fred Knight – Sarasota, Fla.
9. Gerald Anderson - Troutdale
10. Danny Hargis - Huntersville, N.C.

MANDOLIN
1. Ralph McGee - King, N.C.
2. Mark Jones - Kernersville, N.C.
3. Scott Freeman - Woodlawn
4. Chase Johner - Jefferson, N.C.
5. Cory Piatt - Springfield, Tenn.
6. Tom Mindte - Rockville, Md.
7. Ricky Ellis - Bedford
8. Zeb Snyder - Lexington, N.C.
9. Taylor Baker - Winchester
10. Sage Wright - Rocky Mount

BLUEGRASS FIDDLE
1. Corrina Logston - Nashville, Tenn.
2. Glen Alexander - Pfafftown, N.C.
3. Cleb McAllister - Fincastle
4. Spencer Strickland - Lambsburg
5. Danny Knicely - Taylorstown
6. Debbie Gitlin - Walkertown, N.C.
7. Danielle Bishop - Fairview, N.C.
8. Aaron Lewis - Richmond
9. Daniel Greeson - Jamestown, N.C.
10. John Hoffman - Thomasville, N.C.

DULCIMER
1. Dot Christenson - Lexington, Ky.
2. Sharon Boyd - Colonial Heights
3. Hunter Walker - Beckley, W.Va.
4. Marsha Harris - Morehead City, N.C.
5. Phyllis Gaskins - Port Republic
6. Don Neuhauser - Charlestown, Ind.
7. Dick Lamb - Keezletown
8. Kathy Hollingsworth - Christiansburg
9. Tim Thornton - Shawsville
10. Katie Lusk - Vinton

BLUEGRASS BANJO
1. Brandy Miller - West Jefferson, N.C.
2. Andy Lowe - Winston-Salem, N.C.
3. Jeremy Stephens - Danville
4. Gina Clowes - Winchester
5. Rusty Breedlove - Salem
6. Danny Bowers - Winston-Salem, N.C.
7. Matthew Turman - Eden, N.C.
8. Derrick Easter - Cana
9. Stevie Barr - Galax
10. Steve Chrisley - Wytheville

CLAWHAMMER BANJO
1. Brian Fain - Mount Airy, N.C.
2. Josh Ellis - Galax
3. Jim Lloyd - Rural Retreat
4. Trish Fore - Galax
5. Tina Steffey - Jonesboro, Tenn.
6. Jared Boyd - Laurel Fork
7. Daniel Boyer - Fries
8. Ben Hill - Galax
9. Andy Sayers - Rural Retreat
10. Marianne Kovatch - Fries

AUTOHARP
1. John Hollandsworth - Christiansburg
2. David Kilby - Peach Bottom, Pa.
3. Ronnie Burroughs - Keysville
4. Libby Kahn - Independence
5. Doug Pratt - Cary, N.C.
6. Penny Kilby - Mouth of Wilson
7. Virgil Adams - Fries
8. Lois Shumaker - Olin, N.C.
9. Frederick Douglas - Pickens, S.C.
10. Ward Reece - Willis

GUITAR
1. Brandon Davis - Independence
2. Wayne Henderson - Rugby
3. Jesse Smythers - Eden, N.C.
4. Lucas White - Corsicana, Tex.
5. Will Jones - Cana
6. Scott Fore - Radford
7. Jack Dunlap - Winchester
8. Tony Collins - Bristol
9. John Hinshelwood - Abingdon
10. Scott Patrick - Christiansburg

FOLK SONG
1. Sam Gleaves - Rural Retreat
2. Leslie Dunbar - Eagle Rock
3. Amy Ellis - Bedford
4. Jesse Shumate - Premier, W.Va.
5. Sheena Padgett - Hillsville
6. Ted Turner - Mount Airy, N.C.
7. Jamie Collins - Bristol, Tenn.
8. Macon Gurley - Staunton
9. Alex Reese - Christiansburg
10. Tyler Williams - Johnson City, Tenn.

DANCE
1. Marsha Todd - Mount Airy, N.C.
2. John Perry - Independence
3. Darrell Weaver - Lyndhurst
4. Delbert Dunford - Wytheville
5. Mark Handy - Marion
6. Brett Martin - Independence
7. Michael Motley - Mount Airy, N.C.
8. Julie Powell - Big Stone Gap
9. Angela Hale - Elk Creek
10. Laura Boyles - Galax

BLUEGRASS BANDS
1. Narrow Road - Mount Airy, N.C.
2. Esquire J And The Rejects - Jonesboro, Tenn.
3. Breakin’ Jimmy’s Martin - Winston-Salem, N.C.
4. Exit 109 - Hillsville
5. Drive Time Show - Johnson City, Tenn.
6. Adam McPeak & Mountain Thunder - Max Meadows
7. Cross Roads - Cana
8. Carolina Grass - Mocksville, N.C.
9. Turkey Creek - Kingsport, Tenn.
10. Destination Bluegrass Band - Mocksville, N.C.
11. Blue Delivery - Greensboro, N.C.
12. Cool Breeze Bluegrass - Erwin, Tenn.
13. New Horizon - Sparta, N.C.
14. Blu-Vue - Mount Airy, N.C.
15. Cox And Company - Hillsville

OLD-TIME BANDS
1. Whoopin’ Holler String Band - Marlinton, W.Va.
2. Crooked Road Ramblers - Galax
3. New Ballards Branch Bogtrotters - Galax
4. Dry Hill Draggers - Ferrum
5. Slate Mountain Ramblers - Mount Airy, N.C.
6. Southern Pride - Galax
7. Virginia Creepers - Fries
8. Blue Ridge Mountain Ramblers - Low Gap, N.C.
9. Roan Mountain Hilltoppers - Roan Mountain, Tenn.
10. New River Bound - Christiansburg
11. Backstep - Mount Airy, N.C.
12. West Bound 37 - Rural Retreat
13. Zephyr Lightning Bolts - State Road, N.C.
14. Pilot Mountain Bobcats - Westfield, N.C.
15. Hard Cider - Independence

YOUTH OLD-TIME FIDDLE
1. Andrew Vogts - Chadds Ford, Pa.
2. Kitty Amaral - Elk Creek
3. Luke Barnhill - Fishersville
4. Laci Broom - Lexington, N.C.
5. Magie Faulkner - Belleville, N.J.

YOUTH BLUEGRASS FIDDLE
1. Adam Larkey - Johnson City, Tenn.
2. Daniel Greeson - Jamestown, N.C.
3. Carlie Arrowood - Union Mills, N.C.
4. Nathan Aldridge - Graham, N.C.
5. Crystal Shipley - Kingsport, Tenn.

YOUTH MANDOLIN
1. Jonah Horton - Wilkesboro, N.C.
2. Olivia Fernandez - Durham, N.C.
3. Catherine Conner - Stuart
4. Jeremiah Gilmer - Bracey
5. Connar Hagwood - Durham, N.C.

YOUTH CLAWHAMMER BANJO
1. Victor Furtado - Front Royal
2. Miguel Villarruel - Gladelley, N.C.
3. Robbie Anders - Galax
4. Lulu Furtado - Front Royal
5. Madison Shepherd - West Jefferson, N.C.

YOUTH BLUEGRASS BANJO
1. David Chrisley - Max Meadows
2. Austin Greer - Marion
3. Jacob Johnson - North Wilkesboro, N.C.
4. Blake Lanning - Lexington, N.C.
5. Blaine Johnson - Beaver, W.Va.

YOUTH GUITAR
1. Tony Hicks - Laurel Fork
2. Danielle Yother - Pickens, S.C.
3. Travis Starkey-Moore - Rocky Mount
4. Elise Fernandez - Durham, N.C.
5. Jacob Greer - Todd, N.C.

YOUTH BANDS
1. Last Minute Bluegrass - Piney Flats, Tenn.
2. The Barrell Bunch - Galax
3. Psycho Exploding Orangutans - Front Royal
4. Pike City - Laurel Fork
5. The Tadpoles - Winston-Salem, N.C.

Winners list courtesy of the Galax Moose Lodge #733