.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Crotts, Webb lead all-Southwest voting

-A A +A
By

 It’s always quite an honor to be named a district player of the year. When the award goes to a player not on a district championship team, it only carries a little more weight.

Previous
Play
Next

Adam Crotts and Lucas Webb didn’t win a championship in 2010. They certainly earned their district’s respect.

Crotts was named the Southwest District’s player of the year in baseball while Webb picked up the honor in boys’ soccer in balloting by the district’s coaches recently.

Crotts was the main weapon for a Carroll County team that challenged Abingdon for the SWD title before settling for second in both the regular season and tournament. The big senior right-handed pitcher dominated from the mound like to Cavalier has done in years, winning his first six decisions before ending the year with a 6-1 mark after a loss to Tunstall in the Region IV quarterfinals.

Five of Crotts’ wins were of the complete game variety, four coming against perennial SWD powers Tazewell (twice) Abingdon and Richlands. Crotts went head-to-head against Tazewell prodigy Zac Wasilewski twice and came out on top both times, including in the SWD tournament semifinals, a win that propelled the Cavaliers into the regionals.

Crotts was the Twin County leader in wins, ERA (1.31) and strikeouts (66 in 42.2 innings, against just 13 walks). He also held opponents to a .187 batting average.

Crotts was also one of the district’s top hitters, finishing the year batting at a .431 clip (28-for-65) with eight doubles.

Joining Crotts on the first team was Craig Rosen. A senior centerfielder, Rosen led the team in batting most of the year and flirted with the .500 mark before cooling off late in the year. He still hit a solid .425 and led the team in runs scored (24) and triples (5). Defensively, Rosen was a smooth, speedy outfielder who never seemed to make a tough catch because he was usually there waiting for the ball, no matter where it was hit.

Crotts was also a second-team outfielder, while Adam Nester, Tyler Reavis, Zach Edwards, Dillon Bryant and Jordan Lamb were honorable mention picks.

Finding numbers to support Webb were as hard to come by as they were easy for Crotts, but the senior forward made enough of an impression while playing for the third-place Cavaliers for the district’s coaches to recognize him as the league’s best.

Though Carroll County finished behind Marion and Abingdon in the district standings, Webb and fellow first-team pick Ulises Moreno were key members of a Cavalier team  that lost several heartbreakers in the district in the 2010 season.

Jonathan Snow, Cody Jones and Zach Surratt were second-team picks while Tanner Edwards and Brennen Gravley were honorable mention choices.

Lauren Roper earned first-team honors in girls’ soccer, and Cynthia Arellano was a second-team choice. 

Sarah Broyles, Baily Leonard, Heather Patton, Summer Rigney, Hope Bowers, Rose Farmer and Suzanne Leonard were Carroll’s representatives on an honorable mention squad that included close to 50 names.

In tennis, Cody Poe and Elijah Edwards were first-teamers for the boys while Patricia Reed picked up first-team honors for the girls. Mason Graham, Alec Felts, Lindsey Poe and Cheyenne Webb were second-team picks while Wendy Burcham, Sarah Sasser, Danielle Dougherty, Travis Joyce and Chris Driscoll landed on their respective honorable mention lists.

All-SWD softball results will be announced when available. 

 

ALL-SOUTHWEST DISTRICT BASEBALL TEAM


First team

Pitcher – Adam Crotts (sr., Carroll County), Mike Wood (jr., Tazewell); catcher – Kenny Pope (sr., Abingdon); first base – Seth Kegley (jr., Abingdon); second base – Luke Hilt (jr., Abingdon); third base – Jonathan Kelly (jr., Grundy); shortstop – Bradley Strong (sr., Richlands); outfield – Zak Wasilewski (soph., Tazewell); Craig Rosen (sr., Carroll County), Cody Lockhart (jr., Richlands); designated hitter – Taylor Herald (sr., Tazewell); utility – Cody Justus (jr., Grundy).

 

Player of the year

Adam Crotts, Carroll County

Coach of the year

Mark Francisco, Abingdon

 

Second team

Pitcher – Zach Witt (sr., Abingdon); Chris Kelly (soph., Grundy); catcher – Taylor Gearhart (jr., graham); first base – Ryan Hankins (soph., Tazewell); second base – Reece Strong (soph., Richlands); third base – Ronnie Funk (sr., Marion); shortstop – Cody Justus (jr., Grundy); outfield – Adam Crotts (sr., Carroll County), Josh Mitchum (jr., Tazewell), Ben Rife (soph., Grundy); designated hitter – Matthew Rosenbaum (jr., Marion); utility – Ryan Monninger (soph., Graham).

 

Honorable mention

Abingdon – Heath Shelton, Josh Barker, Alexander Nadler, Travis Shrewsbury.

Carroll County – Adam Nester, Tyler Reavis, Zach Edwards, Dillon Bryant, Jordan Lamb.

Graham – Matt Morgan, David Marrs.

Grundy – Jeremy O’Quinn, Nick Travis, Cody Rife.

Marion – Tyler Thomas, Grayson Moore, Branson Bowman.

Richlands – Eric Mulkey, James Patton, Taylor McGhee, Brandon White, Jack Vance, Logan Salyers, Michael Horton, C.J. Whitt, Zack Yates.

Tazewell – Blake Hash, Jordan Jones, Gavin Yates, Heath Harris, Matt Kincer.

 

ALL-SOUTHWEST DISTRICT GIRLS’ SOCCER TEAM


First team

Jessica Woodie (soph., Graham), Lauren Morelock (soph., Abingdon), Cara Cecil (sr., Tazewell), Molly Thompson (sr., Tazewell), Annie Forrest (jr., Richlands), Haven Leland (fr., Abingdon), Kaylan Stanley (soph., Graham), Lauren Roper (jr., Carroll County), Cassidy Richardson (fr., Richlands), Allisa Gembach (fr., Abingdon), Sarah Hawsey (jr., Abingdon), Kelly Landreth (sr., Graham), Alex Taylor – goalkeeper (sr., Marion).

 

Player of the year

Jessica Woodie, Graham

Coach of the year

Katelyn Carswell, Abingdon

 

Second team

Kristin Brown (Graham), Jasmine Hagy (Grundy), Molly Altizer (Tazewell), Maggie Mahood (Graham), Cynthia Arellano (Carroll County), Allie Widener (Abingdon), Morgan Ellis (Marion), Emily Poskas (Tazewell), Michelle Vernon (Marion), Rani Ratliff (Richlands), Olivia Hart (Tazewell), Holly Richardson (Marion), Brittany Dye – goalkeeper (Richlands).

 

Honorable mention

Abingdon – Tiffany Talbert, Julie Stepp, Emily McMurray, Georgie Ferrell.

Carroll County – Sarah Broyles, Baily Leonard, Heather Patton, Summer RIgney, Hope Bowers, Rose Farmer, Suzanne Leonard.

Graham – Kristin Kelley, Stacy Fanning, Allie Tallmar, Kali Furry, Whitney Browning, Karly Morgan,

Grundy – Miranda Ward, Brittany Hagy, Alexa Harrison, Susan Deel, Stephanie Deel, Bailee Brown, Ashley Hale, Jenna Roark, Brooke Christian, Leighann Harrison, Carrie Boyd, Kimberlyn Thompson

Marion – Rachel Scott, Mackenzie Demaree, Racheal Vernon, Morgan Fry, Ariel Diaz.

Richlands – Kirby Moir, Makenzy Davis, Nicole Davis, Christina Eads, Kaitlin Keene, Maggie Lindsey, Hannah Hearl, Sandy Sahyouni.

Tazewell – Haylee Walker, Taylor Catron, Kayla Cline, Staci Childress, Natasha Blankenship, Allison johnson, Katie Snapp.

 

ALL-SOUTHWEST DISTRICT BOYS’ SOCCER TEAM


First team

Lucas Webb (sr., Carroll County), Ryan McMurray (sr., Abingdon), Marshall Wagner (soph., Marion), Nathan Hess (sr., Abingdon), Albert Fajardo (jr., Richlands), Laurence Mann (sr., Abingdon), Ulises Moreno (jr., Carroll County), Austin Cole (sr., Marion), Forrest Yates (fr., Graham), Scott Brewster (sr., Graham), Luke Allison (sr., Tazewell), Chris Sigmon (fr., Abingdon), Max Abad – goalkeeper (sr., Marion).

 

Player of the year

Lucas Webb, Carroll County

Coach of the year

Jim Yates, Marion

 

Second team

Paul Browning (Abingdon), Ryan Stanley (Graham), Jonathan Snow (Carroll County), Brandon Kegley (Marion), Alex Francis (Marion), Michael Moore (Tazewell), Jon Hughes (Tazewell), L.C. Mutter (Grundy), Jordan Plaster (Richlands), Trent Snavely (Marion), Cody Jones (Carroll County), Andrew Beavers (Graham), Zach Surratt – goalkeeper (Carroll County).

 

Honorable mention

Abingdon – Caleb Johnson, Tyler Eschle, Austin Feagins, Nolan Dye, Connor Pennington.

Carroll County – Tanner Edwards, Brennen Gravley.

Graham – Andrew Day.

Grundy – Jordan Hutchinson, Wayne Mutter, Cody Dales, Coogan Thompson, Cody Church.

Marion – Michael Francis, Addison Ratliff.

Tazewell – Sam Nicholson, Taylor Monk, Adam Murray, Andrew Murray.

 

ALL-SOUTHWEST DISTRICT GIRLS’ TENNIS TEAM


First team

Danielle Gabe (jr., Graham), Junetta Nuckels (soph., Richlands), Maria Shaffron (jr., Graham), Jordan Britton (sr., Graham), Chelsea Asbury (jr., Richlands), Patricia Reed (sr., Carroll County), Emily Henderson (fr., Abingdon), Carrie Lopez (fr., Abingdon), Sidney Shuman (jr., Abingdon).

 

Player of the year

Danielle Gabe, Graham

Coach of the year

Matt Turner, Abingdon

 

Second team

Shelley Goldsmith (Abingdon), Abbey Spieger (Abingdon), Rachel MaClanahan (Abingdon), Lindsey Poe (Carroll County), Cheyenne Webb (Carroll County), Whitney Horne (Richlands).

 

Honorable mention

Carroll County – Wendy Burcham, Sarah Sasser, Danielle Dougherty.

 

ALL-SOUTHWEST DISTRICT BOYS’ TENNIS TEAM


First team

Randall Carter (sr., Abingdon), Cody Poe (sr., Carroll County), Karl Jabourain (jr., Richlands), Alex marrs (sr., Graham), Taylor Read (sr., Abingdon), Zain Mouhidin (sr., Graham), Patrick Staton (sr., Graham), Elijah Edwards (sr., Carroll County), Lucas Kalber (sr., Marion).

 

Player of the year

Randall Carter, Abingdon

Coach of the year

Kelly McCall, Abingdon

 

Second team

Mason Graham (Carroll County), Alec Felts (Carroll County), Graham Gardner (Abingdon), Eric Vernon (Marion), Austin Hess (Richlands), Mason Taylor (Richlands).

 

Honorable mention

Carroll County – Travis Joyce, Chris Driscoll.