.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Carroll places 10 on SWD teams

-A A +A
By Craig Worrell, Sports Editor

Carroll County High School had 10 athletes earn first-team all-Southwest District honors in their respective sports for the spring season.

The Cavaliers’ T.J. Martin and Mike Kelly were first-team all-district in baseball, Rebecca Thomas earned first-team recognition in softball and Zack Edwards, Chris Hawks, Zack Surratt, Cynthia Arellano, Jessica Sierra, Laura Arellano and Megan Roper were first-team choices on their respective boys’ and girls’ soccer teams.

In baseball, Martin and Kelly, both juniors, helped lead the Cavaliers to the Region IV tournament where they fell to Blacksburg in the quarterfinals. A third baseman, Kelly led the team in batting and was second in the Twin Counties with a .492 average, going 30-for-61. Kelly scored 13 runs and drove in 18 more, stroking five doubles and five home runs.

Martin, a centerfielder and Carroll County’s leadoff man, was second on the team and third in the Twin Counties with a .475 average, going 38-for-80 on the season. Martin finished the year with 30 runs scored, 12 RBIs, eight doubles, two home runs, 12 stolen bases and just two errors in 53 total chances.

Thomas was an at-large selection on the all-SWD softball first team. A pitcher, the junior finished with a 9-9 record and a 3.18 earned-run average, striking out 121 batters in 118 innings of work. Offensively, she batted .367 (22-for-60) with 11 runs, two triples and a home run.

Seven Cavaliers were first-team choices in soccer. Leading the way in boys’ soccer were Zack Edwards, Chris Hawks and keeper Zack Surratt. First-team picks for the girls were Cynthia Arellano (forward), Jessica Sierra (defender), Laura Arellano (midfielder) and keeper Megan Roper.

Earning second-team status for Carroll County in baseball was Brent Hall (pitcher); in softball, Kelly Coulson (catcher), Leanna Rippey (infield) and Amber Cannaday (infield); in boys’ soccer, Luis Lemus, Gustavo Mar and Asa Gravley; and in girls’ soccer, Sierra Taylor (forward), Lindsey Hamm (defender), Amber Murphy (defender), Leanna Patton (midfielder), Ashley Strickland (midfielder) and Marcie Rosas (midfielder).

Honorable mention picks included baseball players Chris Lineberry, Drew Webb, Tyler Reavis and Cody Robinson, Grace Ayers on the softball team, boys’ soccer players Garreth Surratt, Matt Felts, Roger Perez, Josh Bolt, Koy Worrell, Mikey Payne and Lucas Webb, as well as Lauren Roper, Sarah Broyles and Saira Hernandez off the girls’ soccer team.

Southwest District players of the year were Jordan Barnett of Richlands (baseball), Kendra Hooker of Abingdon and Lindsey Lester of Richlands (softball), Maggie Jones of Graham and Abbey Kitts of Tazewell (girls’ soccer) and Neil Henry of Abingdon (boys’ soccer).

2008 all-Southwest District

baseball team

First team

Pitcher – Jordan Barnett (sr., Richlands), Zack Whitt (soph., Abingdon); catcher – Joel Elswick (jr., Richlands); first base – Taylor Herald (soph., Tazewell); second base – Cody Billiter (sr., Grundy); shortstop – Justin Malone (sr., Abingdon); third base – Mike Kelly (jr., Carroll County); outfield – T.J. Martin (jr., Carroll County), Nathan Hagy (jr., Abingdon), Tyler Nicely (jr., Marion); designated hitter – T.J. Taxley (jr., Tazewell); utility – Matt Rasnake (sr., Abingdon).

Player of the year

Jordan Barnett, Richlands

Coaching staff of the year

Brad Strong and staff, Richlands

Second team

Pitcher – Ethain Keene (jr., Richlands), Brent Hall (sr., Carroll County); catcher – Bruiser Moore (jr., Tazewell); first base – Eric Stiltner (jr., Richlands); second base – Michael Ascue (soph., Tazewell), shortstop – Tyler Kitts (jr., Abingdon); third base – Christian Hearl (jr., Richlands); outfield – Dustin Dean (jr., Tazewell), John Hagy (sr., Grundy), Ethain Keene (jr., Richlands); designated hitter – Jacob Rife (jr., Richlands); utility – David Marrs (soph., Graham).

Honorable mention

Abingdon – Casey Payne, Josh Barker, Taylor Read.

Carroll County – Chris Lineberry, Drew Webb, Tyler Reavis, Cody Robinson.

Graham – Tyler Barreras, Jake Miller.

Grundy – Cody Cantrell, Cody Justus, Jonathan Kelly.

Marion – Matt Jones, Ronnie Funk, Tyler Thomas.

Richlands – Cody Thomas, Ben Mulkey, Erik Hess, Brad Strong, Blayke Wilson, Taylor Sizemore.

Tazewell – Trevor Sargent, Bobby Dingus, Mike Wood, Trey Lambert, Cody Lockhart, Jayson Canning.

2008 all-Southwest District

softball team

First team

Pitcher – Lindsey Lester (Richlands), Sha’Tara Cooper (Abingdon); catcher – Sydnei Lester (Tazewell), Sabrina Viers (Abingdon); infield – Kendra Hooker (Abingdon), Kelsey Sutherland (Tazewell), Jenny Keene (Richlands), Cassie Ringstaff (Richlands); outfield – Tiffany Harris (Tazewell), Evan Ferrell (Richlands), Lauren Wilson (Abingdon); at-large – Rebecca Thomas (pitcher, Carroll County), Kari Chaffin (pitcher/infield, Tazewell), Kelia Hart (infield, Abingdon), Leah Patterson (designated player, Tazewell), Emily Mohon (catcher, Richlands), Katelyn Mitchell (infield, Tazewell), Holly Bandy (outfield, Richlands), Allison Meade (infield, Abingdon).

Player of the year

Kendra Hooker, Abingdon

Pitcher of the year

Lindsey Lester, Richlands

Coach of the year

Rhonda Blevins and staff, Richlands

Second Team

Pitcher – Eisha Barton (Tazewell), Natalie Parsons (Tazewell); catcher – Kelly Coulson (Carroll County), Katie Lindsey (Richlands); infield – Morgan Hill (Richlands), Leanna Rippey (Carroll County), Brittany Snavely (Marion), Amber Cannaday (Carroll County); outfield – Kara Stutso (Graham), Amber Sparks (Tazewell), Lindsey Scribner (Tazewell), Lakin Foley (Richlands), Chelsea Brown (Abingdon).

Honorable Mention

Abingdon – Jessica Lawler, Alexis Tipton.

Carroll County – Grace Ayers.

Graham – Meagan Henry, Elizabeth Rasnake, Nichole Ranch, Shannie Miller.

Marion – Allie Gross, Heather Alexander, Cassandra Cappola.

Richlands – Carolyn Weaver, Katherine Breeding, Kiera Wicks, Megan Robinson.

Tazewell – Brittany McReynolds, Samantha Boothe, Iesha Mountain, Kara Neal, Kacei Patterson.

2008 all-Southwest District

soccer team

First team

Neil Henry (Abingdon), Brett Snavely (Marion), Landon Fury (Graham), Zack Edwards (Carroll County), Romulo Fajardo (Richlands), Zack Jarrett (Abingdon), Brock Hannah (Marion), Hunter O’Neal (Graham), Blake Belcher (Tazewell), Chris Hawks (Carroll County), Harrison Lutz (Tazewell), Albert Fajardo (Richlands), Adam Cook (Abingdon), Jason Mendez (Marion), Clint Kelly (Graham), Zack Surratt (Carroll County).

Second team

Abingdon – Matthew Givens, Shane Henry, Michael Backus.

Carroll County – Luis Lemus, Gustavo Mar, Asa Gravely.

Graham – Madison Whisman, Chardy Staton, Ryan Siders.

Marion – Raul Ruiz, Jordan Yontz, Wes Mershon.

Tazewell – Justin Sexton, John Brown, Andy Grindstaff.

Honorable mention

Abingdon – Adam Curry, John Dreyzhner, Nathan Hess, Dan Vannoy, Collin Henderson.

Carroll County – Garreth Surratt, Matt Felts, Roger Perez, Josh Bolt, Koy Worrell, Mikey Payne, Lucas Webb.

Graham – Steven Holland, Logan Martin.

Marion – Jordan Burrows, Greg Graham.

Tazewell – Colton Cook, Jarred Angles, Zack Poskas, Luke Allison, Sam Nicholson, Glen Blankenship.

2008 all-Southwest District

girls’ soccer team

Forwards – Maggie Jones (Graham), Abbey Kitts (Tazewell), Jessica Stepp (Abingdon), Cynthia Arellano (Carroll County). Defenders – Lauren Woodson (Graham), Molly Thompson (Tazewell), Lindsey Christian (Tazewell), Jessica Sierra (Carroll County). Midfielders – Beth Mercke (Graham), Breanne Vencill (Tazewell), Cameron Moss (Abingdon), Heather Wells (Tazewell), Laura Arellano (Carroll County), Cara Cecil (Tazewell). Keepers – Tracy Muncy (Tazewell), Megan Roper (Carroll County).

Co-players of the year

Maggie Jones, Graham

Abbey Kitts, Tazewell

Coach of the year

Patty Gail Cecil and staff, Tazewell

Second Team

Forwards – Sierra Taylor (Carroll County), Haylee Walker (Tazewell), Kelli Landreth (Graham), Annie Forest (Abingdon), Kristin Brown (Graham). Defenders – Sarah Hawsley (Abingdon) Lindsey Hamm (Carroll County), Kathryn Lambert (Tazewell), Amber Murphy (Carroll County), Maggie Mahood (Graham). Midfielders – Julie Smith (Abingdon), Laken McReynolds (Tazewell), Leanna Patton (Carroll County), Ashley Strickland (Carroll County), Abra Sitler (Graham), Katie McKinney (Abingdon), Marcie Rosas (Carroll County). Keeper – Brittany Hayes (Graham).

Honorable Mention

Forwards – Alejandro Navarro (Marion), Rani Ratliff (Richlands), Christina Adams (Tazewell), Emily Poskas (Tazewell). Defenders – Katie Grantham (Abingdon), Lauren Roper (Carroll County), Sarah Broyles (Carroll County), Kristin Kelly (Graham), Maggie Graham (Marion), Stephanie Payne (Richlands), Adrian Robinett (Tazewell), Brittney Muncy (Tazewell). Midfielders – Saira Hernandez (Carroll County), Stacy Fanning (Graham), Megan Kaylor (Graham), Ariel Sitler (Graham), Hannah Smith (Marion), Emily Williams (Marion), Kirby Moir (Marion), Catherine Culbertson (Richlands).