.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Area players gain all-region honors

-A A +A
By

Seventeen Twin County football players earned all-region honors recently, including one repeat choice as a first-team pick. Zack Surratt of Carroll County was a first-team all-Region IV defensive back for the second straight year, finishing second on the team with 50 unassisted tackles and 28 assists. Surratt also picked off a team-high 5 passes on the year. Carroll County’s Mickey Quesenberry was a second-team pick at guard, helping lead the way for two runningbacks that combined for more than 1,500 yards and 20 touchdowns. Grayson County’s Eric Harvey was named a second-team all-Region C wide receiver. Harvey led the Twin Counties with 43 receptions for 642 yards. Second-team defensive players included Carroll County’s Jacob Mollett and Galax’s Devae Goins. Mollett led the team in both solo tackles (53) and sacks (9) and was the Twin County leader in tackles for loss with 18. Goins was second in the Twin Counties with 92 total tackles and led the area with 10.5 sacks. In addition, 12 players were honorable mention picks, including Carroll County’s Dillon Caviness (runningback) and Jordan Lamb (linebacker), Grayson County’s Jason Thompson (tight end), Ryan Cummings (defensive line) and Galax’s Devae Goins (offensive tackle), Deion George (wide receiver and defensive back), Terrance Mazon (quarterback), Jerad Brown (kick returner), Darius Brown (defensive line), Jordan Vaughan (linebacker) and Tyler Newman (linebacker). David Williams of Hidden Valley was the offensive player of the year in Region IV and Seth Williams was named the defensive player of the year. Coaches of the year were Tim Fulton of Cave Spring in Division 3 and Tim Fulton of Christiansburg in Division 4. In Region C, Chris Rodriguez of Fort Chiswell took home the offensive player of the year award, while Josh Oliver of Radford was the defensive player of the year. Matthew Saunders of Radford (Division 2) and Jason Matlock of Holston (Division 1) were the coaches of the year.   ALL-REGION IV FOOTBALL TEAM

First team offense Center – Alex Marrs, Graham (6-2, 240, sr.); guards – Tony Barreras, Graham (6-0, 240, sr.), Kyle Wilson, Salem (6-0, 244, sr.); tackles – Alex Berry, Cave Spring (6-4, 290, sr.), Tyler Wright, Hidden Valley (6-2, 235, sr.); tight end – Torren Byrd, Graham (6-2, 220, sr.). Wide receivers – Austin Johnson, Richlands (6-1, 175, jr.), Stephen Barnett, Salem (6-3, 157, sr.); runningbacks – David Williams, Hidden Valley (5-10, 178, sr.), Devon Johnson, Richlands (6-1, 185, sr.), Josh Walker, Patrick County (6-5, 165, sr.); quarterback – David Marrs, Graham (6-0, 190, sr.). Place kicker – Patrick Rasnake, Christiansburg (6-2, 170, sr); kick returner – Austin Johnson, Richlands (6-2, 170, sr.).

First team defense Defensive ends – Zack Pauley, Tazewell (5-10, 170, sr.), Aaron Linkenhoker, Christiansburg (6-4, 231, sr.); defensive linemen – Will Lowe, Richlands (6-3, 275, jr.), Cray Webb, Cave Spring (5-7, 250, sr.), Jeremy Huffman, Tunstall (5-8, 190, sr.). Linebackers – Cody Thomas, Richlands (6-3, 185, jr.), Zack Weller, Christiansburg (6-1, 212, sr.), Seth Fisher, Salem (6-2, 201, sr.), Byron Becker, Magna Vista (5-11, 215, sr.); defensive backs – Bradley Strong, Richlands (5-8, 155, jr.), Zack Surratt, Carroll County (6-0, 171, sr.), Michael Cole, Cave Spring (6-2, 190, jr.), Anthony Tolliver, Salem (5-9, 140, sr.), Josh Kite, Hidden Valley (5-10, 175, sr.), Josh Walker, Patrick County (5-6, 156, sr.). Punter – Colin Welch, Martinsville.

Offensive player of the year David Williams, Hidden Valley Defensive player of the year Seth Fisher, Salem Division 3 coach of the year Tim Fulton, Cave Spring Division 4 coach of the year Tim Cromer, Christiansburg

Second team offense Center – Joey Bikkers (Salem); guards – Mickey Quesenberry (Carroll County), Matt Cruz (Christiansburg); tackles – Tanner Marshall (Grundy), William McDuffie (Magna Vista); tight end – Desmond Woods (Bassett). Wide receivers – Cody Justus (Grundy), Erik Jacobsen (Cave Spring); runningbacks – Brett Johnson (Marion), Greg Lee (Christiansburg), T.C. Carter (Magna Vista). Place kicker – Clark Case (Abingdon), kick returner – Anthony Tolliver (Salem).

Second team defense Defensive ends – Phillip Hughes (Salem), Desmond Woods (Bassett); defensive linemen – Jacob Mollett (Carroll County), Shaquille McDonald (Tazewell), Chris Martin (Patrick County). Linebackers – Zack Mickel (Graham), Griffin Hite (Blacksburg), Matt Clear (Tunstall), Marquill Eggleston (Martinsville); defensive backs – Jack Vance (Richlands), Jon Corner (Tazewell), Stephen Barnette (Salem), Derrick Ziglar (Martinsville), Nick Iacobucci (Magna Vista), Shaq Finney (Bassett). Punter – David Marrs (Graham).

Honorable mention offense Center – Ross Smith (Magna Vista); guards – Brandon Barrow (Patrick County), Steve Spencer (Martinsville); tackles – Clark Case (Abingdon), Shondel Younger (Patrick County); tight end – Jason Powers (Hidden Valley). Wide receivers – Tyler Davis (Magna Vista), Shaq Finney (Bassett); runningbacks – Dillon Caviness (Carroll County), Daniel Dyer (Salem), Javon Tarpley (Martinsville); quarterback – Adam McGarrell (Salem). Place kicker – Colin Welch (Martinsville); kick returner – Trevor Kellam (Magna Vista).

Honorable mention defense Cody Johnson (Richlands), Zacheus Witcher (Magna Vista), Jacob Semones (Salem), Deron Phillips (Blacksburg), Terrance Holliday (Magna Vista), Jordan Lamb (Carroll County), Ben Coleman (Abingdon), Trae Patterson (Hidden Valley), Keifer Moseley (Magna Vista), Patrick Rasnake (Christiansburg).

ALL-REGION C FOOTBALL TEAM

First team offense Center – Anthony Chrisley (sr., Fort Chiswell); guards – Greg Ray (sr., Giles), Drew Lester (sr., George Wythe); tackles – Justin Farmer (sr., Giles), Stephen Powers (sr., Chilhowie); tight end – Daniel Bradford (sr., Floyd County). Wide receivers – Brad Wooten (sr., Eastern Montgomery), D.J. Palmer (sr., Radford), Chris Ware (jr., James River); runningbacks – Brandon Atwell (sr., George Wythe), Jeffrey Bramlett (sr., Holston), Chris Rodriguez (sr., Fort Chiswell); quarterback – Shawn Christian (jr., Eastern Montgomery). Place kicker – Michael Goodman (sr., Radford); kick returner – D.J. Palmer (sr., Radford).

First team defense Defensive ends – Drew Lester (sr., George Wythe), Derek Brinkley (jr., Bath County); defensive linemen – Josh Oliver (sr., Radford), Chase Vaughan (sr., Floyd County), Paul Donahue (sr., Parry McCluer). Linebackers – Justin Brammer (jr., Eastern Montgomery), Jordan Blevins (sr., Holston), J.P. Plecker (sr., Bath County), Hody Viars (sr., Fort Chiswell); defensive backs – Garrett Clay (sr., Glenvar), D.J. Palmer (sr., Radford), John Pratt (sr., Holston), Dillon Fry (jr., Holston). Punter – Brandon Atwell (sr., George Wythe)

Offensive player of the year Chris Rodriguez, Fort Chiswell Defensive player of the year Josh Oliver, Radford Division 3 coach of the year Matthew Saunders, Radford Division 4 coach of the year Jason Matlock, Holston

Second team offense Center – Daniel Draper, jr., James River); guards – Russell Rexrode (sr., James River), Richard Smith (jr., Fort Chiswell); tackles – Josh Oliver (sr., Radford), Kory Shifflett (sr., Bath Count); tight end – Dillon DeArmand (jr., Holston). Wide receivers – Julian Stewart (jr., Eastern Montgomery), Josh Compton (soph., Patrick Henry), Eric Harvey (jr., Grayson County); runningbacks – Kevin Adkins (jr., Radford), Zach Hill (sr., Glenvar), Dillon Fry (jr., Bath County); quarterback – Jordan Talbott (jr., James River). Place kicker – Caleb Frye (sr., Patrick Henry); kick returner – Josh Crouse (jr., Bath County).

Second team defense Defensive ends – Devae Goins (sr., Galax), Zack Cook (sr., Fort Chiswell); defensive linemen – Justin Fisher (jr., Eastern Montgomery), John Dalia (jr., Holston), Russell Rexrode (sr., James River). Linebackers – Phillip Tarpley (jr., Glenvar), Daniel Bradford (sr., Floyd County), Aaron Wheeler (sr., George Wythe), Bryan Tolley (jr., Parry McCluer); defensive backs – Shawn Christian (jr., Eastern Montgomery), Travis Robertson (sr., Giles), Brandon Atwell (sr., George Wythe), Jacob Lambert (jr., Bland County). Punter – Jordan Talbott (jr., James River).

Honorable mention offense Centers – Ben Woods (Eastern Montgomery), John David Green (George Wythe); guards – Alex Asimakopoulos (Glenvar), Junior Carter (Holston), Walt Branscome (Parry McCluer), Marvin Grubb (Fort Chiswell); tackles – Ritchie Casey (Holston), Dillon Johnson (James River), William Taylor (Fort Chiswell), Devae Goins (Galax); tight ends – Aaron Fertig (Covington), Jason Thompson (Grayson County). Wide receivers – J-Rod Blevins (Chilhowie), Travis Foster (Rural Retreat), Jeff Johnson (James River), Deion George (Galax), Hunter Light (Narrows); runningbacks – Justin Gautier (Giles), Aaron Conley (Chilhowie), Bryan Tolley (Parry McCluer), Ian Johnson (James River), Hody Viars (Fort Chiswell), Jacob Lambert (Bland County); quarterbacks – John Pratt (Holston), Terrance Mazon (Galax). Place kickers – Hunter Light (Narrows), Jefferson Lee (Craig County); kick returners – Nick Groves (Patrick Henry), Jerad Brown (Galax).

Honorable mention defense Defensive ends – Zac Johnson (Radford), Joey Cundiff (Floyd County), Ammi Fields (Chilhowie), Preston Waddell (Chilhowie); defensive linemen – Jacob Shuler (Chilhowie), Stephen Powers (Chilhowie), Alex Dressler (Bath County), Ryan Cummings (Grayson County), Darius Brown (Galax), Caleb Dunn (Fort Chiswell). Linebackers – Kevin Adkins (Radford), Kyle Semones (George Wythe), Tyler Hash (Rural Retreat), Ian Johnson (James River), Adam Simmons (Covington), Josh Cain (Fort Chiswell), Jordan Vaugan (Galax), Tyler Newman (Galax); defensive backs – Nick Groves (Patrick Henry), Austin Pote (Chilhowie), Keenan Smith (Covington), Xavier Smothers (Bath County), Kevin King (James River), Michael Dunford (Fort Chiswell), Deion George (Galax), Parker Mabe (Fort Chiswell). Punters – Travis Robertson (Giles), Chris Rodriguez (Fort Chiswell).